Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

O projekcie Moodmon

Projekt powstał z inicjatywy pacjentów i ich rodzin z poparciem środowiska lekarskiego. Celem jest stworzenie narzędzia, które poprawi jakość życia pacjentów z zaburzeniami afektywnymi oraz przyczyni się do usprawnienia opieki nad pacjentami i przyniesie wymierne efekty w postaci skrócenia czasu reakcji na objawy nawrotu.

Cele

Głównym celem projektu jest wykorzystanie sztucznej inteligencji do pomagania pacjentom ze zdiagnozowanymi zaburzeniami afektywnymi w monitorowaniu objawów.

Wczesne wykrywanie symptomów

Analiza informacji na temat aktywności i samopoczucia pacjenta pozwala na wczesne wykrywanie nawrotów choroby oraz zmian natężenia objawów. Dzięki temu osoba chora, jej lekarz prowadzący oraz bliscy mogą odpowiednio wcześnie reagować i dostosować leczenie do aktualnego stanu pacjenta.

Łatwiejsza komunikacja z lekarzem

MoodMon pozwala na bliższy i łatwiejszy kontakt pacjenta z lekarzem prowadzącym. Dzięki temu proces leczenia przebiega znacznie sprawniej i przynosi lepsze efekty. Aplikacja informuje o zbliżających się zmianach, które mogą mieć wpływ na przebieg choroby. Przypomina również o wizytach czy konieczności wypełnienia ankiet.

Rozwój badań nad chorobami afektywnymi

Wykorzystywanie aplikacji MoodMon pozwoli na zebranie całkowicie anonimowych danych, które będą pomocne w dalszych badaniach nad przebiegiem choroby. Analiza zebranych materiałów zwiększy szanse na znalezienie w przyszłości skuteczniejszych metod terapii.

Planowane efekty

Celem projektu jest wprowadzenie na rynek nowoczesnego narzędzia medycznego wspierającego pacjentów z zaburzeniami afektywnymi. Spodziewanym efektem jego stosowania będzie skrócony czas reakcji oraz efektywniejsze leczenie a co za tym idzie podniesienie jakości życia osób chorych i zmniejszenie skutków społecznych choroby.
Dodatkowym efektem będzie wsparcie badań nad przebiegiem i leczeniem chorób afektywnych.

Fundusze Europejskie

Projekt realizowany przez BritenetMed Sp. z o.o. dofinansowany jest ze środków Funduszy Europejskich.

Tytuł projektu

Opracowanie systemu wspierającego monitorowanie przebiegu i wczesną detekcję nawrotów zaburzeń afektywnych w oparciu o algorytmy sztucznej inteligencji.

Numer wniosku

POIR.01.01.01-00-0342/20

Czas trwania

październik 2020 do sierpień 2023

Wartość projektu

5 219 520.70 PLN

Wysokość dofinansowania

2 995 951.86 PLN

Etapy projektu

Realizacja projektu została podzielona na starannie zaplanowane etapy, które pozwolą wprowadzić na rynek bezpieczną, w pełni funkcjonalną oraz innowacyjną aplikację dla pacjentów.

Projektowanie aplikacji mobilnej

Po określeniu głównych zadań, jakie ma realizować narzędzie, zespół technologiczny zaprojektował i stworzył aplikację mobilną. Na tym etapie zaplanowane zostały funkcjonalności, wydajność programu oraz jego warstwa wizualna – wszystko to w celu zapewnienia pacjentom oraz ich lekarzom prowadzącym jak najwyższej wygody użytkowania.

Budowa algorytmu Machine Learning

Dane uzyskane za pomocą aplikacji mobilnej służą do trenowania algorytmu sztucznej inteligencji. W procesie tym oprócz ekspertów analizy danych aktywnie uczestniczą lekarze psychiatrzy. Algorytm będzie miał za zadanie analizować na bieżąco dane o zachowaniu pacjenta w celu oceny prawdopodobieństwa zmiany stanu i potrzeby interwencji.

Przeprowadzenie badania klinicznego

Badanie kliniczne podzielone jest na dwie fazy. Celem fazy pierwszej jest uzyskanie danych niezbędnych do trenowania sztucznej inteligencji. Celem fazy drugiej jest sprawdzenie skuteczności systemu. Na każdym etapie projektu pacjenci pozostają pod stałą opieką lekarza prowadzącego, co zapewnia bezpieczeństwo pacjentów i kontynuację prawidłowego leczenia.

Otrzymanie certyfikatu aplikacji medycznej

Wykazanie skuteczności aplikacji oraz braku niepożądanych efektów jej używania będzie podstawą do uzyskania certyfikatu wyrobu medycznego. Certyfikat ten potwierdzi efektywność i bezpieczeństwo użytkowania aplikacji.

Udostępnienie aplikacji do użytkowania

Po przejściu badań klinicznych oraz uzyskaniu certyfikatu wyrobu medycznego aplikacja będzie udostępniona do użytkowania. Gotowa aplikacja będzie dostępna dla osób ze zdiagnozowanymi zaburzeniami afektywnymi i może być prawidłowo użytkowana jedynie przy współpracy z lekarzem.